Česká unie sportu zorganizovala v úterý 19. 12. po zasedání Výkonného výboru brífing s novináři. Na něm veřejně podpořila vznikající samostatnou vládní agenturu pro sport.

 

Nový ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga po nástupu do funkce označil jako za jednu ze svých priorit přípravu samostatné agentury pro sport. To přivítal Miroslav Jansta, předseda České unie sportu. „Že sport samostatnou správu na vládní úrovni potřebuje, říkáme již čtyři roky. Letošní rok to potvrdil. Sice se nejedná o samostatné ministerstvo, jak bychom doporučovali, ale půjde o úřad, který bude mít vlastní rozpočet, zároveň vznikne zmocněnec pro sport,“ prohlásil na tiskové konferenci Miroslav Jansta.

 

Kandidátem na šéfa agentury může být i Milan Hnilička, bývalý hokejový brankář a olympijský vítěz z Nagana 1998. České unii sportu jde hlavě o to, aby se zkvalitnila činnost státních úředníků. „Všechny letošní problémy ve sportu vznikly kvůli nedostatku kvalifikovaných státních úředníků, kteří by problematice rozuměli a měli přehled. Navíc nám chybí kontinuita práce – ministři a náměstci se mění velice často. Argument, že vznikem agentury přibyde počet úředníků, je falešný,“ doplňuje Miroslav Jansta.

 

Vytvořením vládní agentury by se významně změnilo financování sportu, které má v současné době na starosti Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy. Projekt ale brzdí několik věcí. Současná vláda doposud nezískala důvěru v Poslanecké sněmovně a pro vytvoření agentury je nutné upravit kompetenční zákon. „Doufám, že agentura vznikne, i když nebude mít vláda důvěru. Protože když jednou vznikne, bude se těžko rušit. Obavy mám vždycky, u politika nikdy nevíte. Myslím si, že ANO má svou pozici v parlamentu a když další strany nebudou politikařit, mohly by agenturu podpořit,“ dodává Miroslav Jansta s tím, že její realizace je možná nejdříve v roce 2019. 

 

Cílem je decentralizace financování sportu

Zástupci České unii sportu na tiskové konferenci připomněli novinářům svoji dlouhodobou strategii. „Je nám neustále podsouváno, že bojujeme za dotační programy, abychom mohli prostředky přerozdělovat. To je však mylné. My jsme v pozici, kdy bojujeme o to, aby finance šly přímo do klubů, jednot a svazů. Peníze nerozdělujeme, maximálně je pomáháme zadministrovat,“ vysvětluje Marek Hájek, místopředseda ČUS, na kterého hned navázal Miroslav Jansta: „Nám vždycky šlo o to, abychom decentralizovali financování českého sportu, aby nedošlo ke koncentraci prostředků. My vyznáváme vztah klub – stát a svaz – stát. Žádný mezičlánek. My chceme peníze jenom na financování naší servisní struktury, kterou dáváme klubům a jednotám.“

 

Předseda Miroslav Jansta na brífingu poděkoval poslanci Milanu Hniličkovi. „Významně nám pomohl zlepšit komunikaci s ministerstvem. Ta se také hodně vylepšila po naší konferenci, kterou jsme zorganizovali začátkem listopadu společně se Sdružením sportovním svazů ČR. S úředníky se bavíme více o reálných problémech a upozorňujeme na ně,“ dodává Miroslav Jansta, který rovněž pochválil senátory. „Postavili se za nás. Jsme rádi, že na svém zasedání zkraje prosince Senát vyzval MŠMT, aby zabezpečilo vyplacení veškerých dotací z Programu IV – údržba a provoz sportovních zařízení zpětně pro celý rok 2017.“

Okresní sdružení ČUS Vyškov z.s.
Mlýnská 737/10
682 01 Vyškov
Číslo účtu 1334731/0100
+420 733 539 146
00435961
Datová schránka: djpg64b